Císařská (dvorská) dílna
Termín užívaný zejména Hanou Hlaváčkovou pro označení dílny, v níž v průběhu 50. a 60. let 14. století vznikla slohově homogenní výzdoba luxusně provedených rukopisů. V jejím čele stál nejvýznamnější iluminátor karlovské doby, Mistr Viatiku, nazvaný podle breviáře (liber viaticus) litomyšlského biskupa Jana ze Středy, kancléře císaře Karla IV. Dříve se činnost Mistra Viatiku a jeho spolupracovníků a žáků spojovala přímo s osobou Jana ze Středy, v současné době se badatelé spíše kloní k názoru, že se jednalo o ateliér pracující pro císaře Karla IV., vysoké preláty a další příslušníky dvora.
Za nejstarší rukopis se považuje nedávno objevený Opatovický misál (Olomouc, Vědecká knihovna v Olomouci, sign. M III 106.), z něhož byl vyříznut již dříve známý fragment se Zmrtvýchvstáním Krista (Olomouc, Arcibiskupský palác, deponováno v Muzeu umění v Olomouci, inv. č. 2967). Ke skupině řadí většina badatelů dále Misál probošta Mikuláše (Brno, Archiv města Brna, fond Svatojakubská knihovna, sign. 1/10), tradičně datovaný do doby po roce 1355, dvě luxusně provedené knihy s modlitebními a devočními texty pro soukromou pobožnost spojované s pražským arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, Laus Mariae (Praha, Knihovna Národního muzea, sign. XVI D 13) s celostrannými miniaturami, které se provedením blíží deskové malbě Mistra Morganova diptychu, a Orationale Arnesti (Praha, Knihovna Národního muzea, sign. XIII C 12.), Liber viaticus Jana ze Středy (Praha, Knihovna Národního muzea, sign. XIII A 12) nově kladený těsně před rok 1364, Misál Jana ze Středy (Praha, Knihovna Metropolitní kapituly u sv. Víta, sign. Cim 6) datovaný do poloviny 60. let 14. století a nejmladší rukopis skupiny, Evangeliář Jana z Opavy z roku 1368, určený, soudě podle heraldické výzdoby, rakouskému vévodovi Albrechtu III. (Wien, Österreichische Nationalbibliothek, sign. Cod. 1182).
Literatura:
BRODSKÝ, P. – SPURNÁ, K. – VACULÍNOVÁ, M. (edd.), Liber viaticus Jana ze Středy. Komentářový svazek ke zmenšené reprodukci rukopisu XIII A 12 Knihovny Národního muzea v Praze, Praha 2016; HLAVÁČKOVÁ, H.: Pražské iluminátorské dílny doby Karla IV. a jejich styl, in: KUBÍNOVÁ, K. – BENEŠOVSKÁ, K.: Imago/Imagines: Výtvarné dílo a proměny jeho funkcí v českých zemích od 10. do první třetiny 16. století, díl 2, Praha 2019, s. 540–570.
Autor hesla: Milada.studnickova