Jan Teofil Elsner: Porovnání verzí

Z Encyklopedie knihy

m (Nahrazení textu „== Literatura ==“ textem „“)
(Značka: editace z VisualEditoru)
 
Řádek 1: Řádek 1:
 
'''Jan Teofil Elsner''' (též jen Bogislaus Ignatius, 1717-1782) náboženský spisovatel, historik a vydavatel starší bratrské literatury. Narodil se v Polsku, studoval v Lešně a na akademiích v Berlíně, Frankfurtu/O. a Leidenu. Roku 1747 se stal duchovním správcem a 1761 posledním seniorem berlínské obce jednoty bratrské. V těchto funkcích nenavazoval na předchozí luteránské kněze, nýbrž na duchovní program původní bratrské církve.  
 
'''Jan Teofil Elsner''' (též jen Bogislaus Ignatius, 1717-1782) náboženský spisovatel, historik a vydavatel starší bratrské literatury. Narodil se v Polsku, studoval v Lešně a na akademiích v Berlíně, Frankfurtu/O. a Leidenu. Roku 1747 se stal duchovním správcem a 1761 posledním seniorem berlínské obce jednoty bratrské. V těchto funkcích nenavazoval na předchozí luteránské kněze, nýbrž na duchovní program původní bratrské církve.  
  
Elsner je autorem několika nábožensky výchovných spisů, např. ''Mléko čisté pravdy Boží, to jest Katechismus ''(Berlin 1748). Tyto spisy tiskly nejprve berlínské dílny [[Christian Friedrich Henning|Christiana Friedricha Henninga]] a [[Christian Ludwig Kunst|Christiana Ludwiga Kunsta]] a po vydání tolerančního patentu častokrát i tiskárny v [[Brno|Brně]]. Elsner působil též jako překladatel (Johann Kaspar Lavater) a vydavatel základních náboženských příruček a starších bratrských děl ([[Jan Amos Komenský|Jan Amos Komenský]]). Přičinil se o další vydání hallského ''Nového zákona ''(Berlin 1752), uspořádal bratrský ''Kancionál, to jest Kniha žalmů ''(Berlin 1753), revidoval [[Václav Klejch|Klejchův]] „Rejstřík starých písní bratrských“, který byl pojat do ''Historie o původu a činech bratří českých'' Jana Lasického (Halle/S. 1765). Pod názvem ''Versuch einer böhmischen Bibel-Geschichte nebst einem historischen Anhange von verschiedenen absonderlich gedruckten böhmischen Neuen Testamenten ''(Halle/S. 1765) uveřejnil pojednání, v němž navázal na předchozí pokusy Václava Klejcha z roku 1720. Český překlad zařadila [[Tiskárna|Tiskárna]] Sirotčího domu do posledního vydání ''Biblia sacra, to jest Biblí svatá ''(Halle/S. 1766). Zde má Elsnerův text podobu „Předmluvy, v níž se zpráva historická o rozličných i rozdílných vydáních … celé Biblí svaté … dává“. Pojednání vyšlo samostatně též latinsky jako ''Periculum historico-ecclesiasticum, quo succincta diversorum Verbi Divini codicum bohemicorum delineatio exhibetur'' (Berlin 1768). Některé příspěvky k dějinám jednoty bratrské v exilu psal Elsner pod [[Pseudonym|pseudonymem]] Bogislaus Ignatius.
+
Elsner je autorem několika nábožensky výchovných spisů, např. ''Mléko čisté pravdy Boží, to jest Katechismus ''(Berlin 1748). Tyto spisy tiskly nejprve berlínské dílny [[Christian Friedrich Henning|Christiana Friedricha Henninga]] a [[Christian Ludwig Kunst|Christiana Ludwiga Kunsta]] a po vydání tolerančního patentu častokrát i tiskárny v [[Brno|Brně]]. Elsner působil též jako překladatel (Johann Kaspar Lavater) a vydavatel základních náboženských příruček a starších bratrských děl ([[Jan Amos Komenský|Jan Amos Komenský]]). Přičinil se o další vydání hallského ''Nového zákona ''(Berlin 1752), uspořádal bratrský ''Kancionál, to jest Kniha žalmů ''(Berlin 1753), revidoval [[Václav Klejch|Klejchův]] „Rejstřík starých písní bratrských“, který byl pojat do ''Historie o původu a činech bratří českých'' Jana Lasického (Halle/S. 1765). Pod názvem ''Versuch einer böhmischen Bibel-Geschichte nebst einem historischen Anhange von verschiedenen absonderlich gedruckten böhmischen Neuen Testamenten ''(Halle/S. 1765) uveřejnil pojednání, v němž navázal na předchozí pokusy Václava Klejcha z roku 1720. Český překlad zařadila [[Tiskárna sirotčího domu – Halle an der Saale|Tiskárna Sirotčího domu]] do posledního vydání ''Biblia sacra, to jest Biblí svatá ''(Halle/S. 1766). Zde má Elsnerův text podobu „Předmluvy, v níž se zpráva historická o rozličných i rozdílných vydáních … celé Biblí svaté … dává“. Pojednání vyšlo samostatně též latinsky jako ''Periculum historico-ecclesiasticum, quo succincta diversorum Verbi Divini codicum bohemicorum delineatio exhibetur'' (Berlin 1768). Některé příspěvky k dějinám jednoty bratrské v exilu psal Elsner pod [[Pseudonym|pseudonymem]] Bogislaus Ignatius.
  
  

Aktuální verze z 15. 4. 2019, 15:21

Jan Teofil Elsner (též jen Bogislaus Ignatius, 1717-1782) náboženský spisovatel, historik a vydavatel starší bratrské literatury. Narodil se v Polsku, studoval v Lešně a na akademiích v Berlíně, Frankfurtu/O. a Leidenu. Roku 1747 se stal duchovním správcem a 1761 posledním seniorem berlínské obce jednoty bratrské. V těchto funkcích nenavazoval na předchozí luteránské kněze, nýbrž na duchovní program původní bratrské církve.

Elsner je autorem několika nábožensky výchovných spisů, např. Mléko čisté pravdy Boží, to jest Katechismus (Berlin 1748). Tyto spisy tiskly nejprve berlínské dílny Christiana Friedricha Henninga a Christiana Ludwiga Kunsta a po vydání tolerančního patentu častokrát i tiskárny v Brně. Elsner působil též jako překladatel (Johann Kaspar Lavater) a vydavatel základních náboženských příruček a starších bratrských děl (Jan Amos Komenský). Přičinil se o další vydání hallského Nového zákona (Berlin 1752), uspořádal bratrský Kancionál, to jest Kniha žalmů (Berlin 1753), revidoval Klejchův „Rejstřík starých písní bratrských“, který byl pojat do Historie o původu a činech bratří českých Jana Lasického (Halle/S. 1765). Pod názvem Versuch einer böhmischen Bibel-Geschichte nebst einem historischen Anhange von verschiedenen absonderlich gedruckten böhmischen Neuen Testamenten (Halle/S. 1765) uveřejnil pojednání, v němž navázal na předchozí pokusy Václava Klejcha z roku 1720. Český překlad zařadila Tiskárna Sirotčího domu do posledního vydání Biblia sacra, to jest Biblí svatá (Halle/S. 1766). Zde má Elsnerův text podobu „Předmluvy, v níž se zpráva historická o rozličných i rozdílných vydáních … celé Biblí svaté … dává“. Pojednání vyšlo samostatně též latinsky jako Periculum historico-ecclesiasticum, quo succincta diversorum Verbi Divini codicum bohemicorum delineatio exhibetur (Berlin 1768). Některé příspěvky k dějinám jednoty bratrské v exilu psal Elsner pod pseudonymem Bogislaus Ignatius.


Lit.: KOUBA, J.: Václav Kleych a jeho „Historia o vydání kancionálů v národu českém“. Miscellanea musicologica 13, 1960, s. 61-203; RÖSEL, H.: Die tschechischen Drucke der Hallenser Pietisten. Würzburg 1961; VOLF, J.: Z dějin osvícenské cenzury. Časopis Národního muzea 98, 1924, s. 221-232; WINTER, E.: Die tschechische und slowakische Emigration in Deutschland im 17. und 18. Jahrhundert. Berlin 1955.

Lex.: JIREČEK 1. 181 = JIREČEK, J.: Rukověť k dějinám literatury české do konce XVIII. věku. Sv. 1-2. Praha 1875-1876.; LEXIKON 1. 660-661. = LEXIKON české literatury. Osobnosti, díla, instituce (věd. red. Vladimír Forst). Sv. 1-4/I-II. Praha 1985-2008.

Autor hesla: Petr Voit.
Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha 2006.