Kapitálek (tištěná kniha)

Z Encyklopedie knihy

Verze z 10. 12. 2018, 23:47, kterou vytvořil Jan Rozehnal (diskuse | příspěvky) (Nahrazení textu „== Literatura ==“ textem „“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Kapitálek (z lat. caput = hlava, angl. head-cap, fr. coiffe, něm. Kapital) pletený či tkaný pásek umístěný na obou koncích hřbetu čili při hlavici a v patě. Vyvinul se už v románském knihvazačství z krajních (hlavových neboli kapitálových) vazů, tvořených úzkými proužky pergamenu, které byly důkladně přišity k jednotlivým složkám a ukotveny v deskách. Tyto vazy vyztužovaly hřbet na způsob pružiny, takže při otevírání a zavírání knihy nedocházelo k významnější deformaci hřbetní partie. Na přelomu 15. a 16. století však mohutně vystupující kapitálové vazy v souvislosti se zakulacením hřbetu ztratily svou zpevňující funkci a připadla jim jen role výzdobná. Proto byly obšívány dvou či vícebarevnou nití. Vedle tohoto způsobu přicházejí již v 16. století tkané kapitálky, které se k bloku knihy a mezi desku a záložku pokryvu pouze nalepovaly.


Lit.: ĎUROVIČ, M. (a kol.): Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha 2002; HELWIG, H.: Einführung in die Einbandkunde. Stuttgart 1970.

Autor hesla: Petr Voit.
Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha 2006.