Kurziva

Základem humanistické tiskové kurzivy je italské kancelářské písmo 16. století („lettera cancellaresca“) adaptované před polovinou 17. století ve Francii („bâtarde coulée“) a o několik desetiletí později v Anglii („Italian hand“). Výsledkem tohoto procesu byla anglická „round hand“ z druhé poloviny 18. století, jejíž tisková varianta se od 70. let rozšířila po všech evropských písmolijnách. Vyznačovala se kontrastem mezi slabými a silnými tahy, oblým a zřetelně úzkým písmovým obrazem, podtrženým nápadně dlouhými smyčkami písmen ,f‘ ,g‘ ,h‘ ,j‘ ,y‘. Litery jsou kresleny stejně jako u polokurzivních forem jednotlivě, ale poněvadž jsou propojeny univerzálními spojnicemi, sazba působí dojmem písma psaného souvisle jedním tahem. Poněvadž protáhlé horní a dolní smyčky vyžadovaly širší meziřádkový prostor, sázená kurziva se uplatnila při vizualizaci textu titulní strany, při odlišení dedikací a předmluv a zřejmě nejvíce v neknižní typografii módních akcidenčních tisků 19. století. Kaligraficky ryté kurzivní písmo se reprodukovalo stejně jako obrazový mědiryt tiskem z hloubky. Tak byly pořizovány návodné legendy na frontispisech, vizuálně akcentované části publikací (titulní strana), ba i celé texty modlitebních knih a oslavných brožur (Henricus a S. Petro).
Lit.: GIEYSZTOR, A.: Zarys dziejów pisma lacińskiego. Warszawa 1973; HLAVÁČEK, I.-KAŠPAR, J.-NOVÝ, R.: Vademecum pomocných věd historických. Praha 1997; HLAVSA, O.-SEDLÁČEK, Fr.: Typografická písma latinková. Praha 1957; JUDA, M.: Pismo drukowane w Polsce XV-XVIII wieku. Lublin 2001; KAISER, Vl.: Klasifikace tiskového písma z hlediska pomocných věd historických. Sborník archivních prací 32, 2, 1982, s. 446-479; KAŠPAR, J.: Názvosloví latinského písma v novověku. Archivní časopis 20, 1970-1972, s. 73-103; MUZIKA, Fr.: Krásné písmo ve vývoji latinky. Sv. 1-2. Praha 1963; TINTO, A.: Il corsivo nella tipografia del Cinquecento. Dai caratteri italiani ai modelli germanici e francesi. Milano 1972.
Autor hesla: Petr Voit.
Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha 2006.