Libri catenati (tištěná kniha)
Libri catenati (lat. knihy na řetězu, angl. chained books, fr. livres enchaînés, něm. angekettete Bücher nebo Kettenbücher) pozdně středověký způsob ochrany knihy před pádem, nežádoucí manipulací a krádeží. Praktikoval se do 16., místy až do 17. století, a to v klášterních knihovnách a některých librářích partikulárních (městských) škol. Ochranu obstarával řetěz, jehož jedna strana byla zachycena v kovovém oku, zapuštěném do horní hrany zadní dřevěné desky knižní vazby. Druhá strana nikterak masivního, ale přiměřeně dlouhého řetězu poutala často užívaný či cenný svazek ke čtenářskému pultu nebo k lavici. Zřejmě nejstarší tištěnou zprávu o knihách na řetězu v Čechách přináší pamflet Cíl a praktiky papeženců a jezuitů (Praha 1618), který pod pseudonymem Desiderius z Fridberku sepsal snad Václav Budovec z Budova.
Původní řetězy byly během reorganizací knihovních fondů v 18. století odstraňovány (intaktní exempláře se vzácně zachovaly např. v sálových knihovnách anglického Herefordu, italské Florencie, v holandském městě Zutphen aj.). Proto je dnes tento historický způsob ochrany prezentován většinou pouhým fragmentem řetězu, hranovými očky, anebo jen stopami po nich. Z českých a moravských knihoven Pravoslav Kneidl shledal čtyři exempláře rukopisů z doby mezi první polovinou 13. století a 60. léty 15. století a na jednapadesát prvotisků, které byly kdysi opatřeny řetězem. Většinou šlo o knihy z klášterů minoritských a františkánských. Kneidlův soupis nezahrnuje nekatolickou knihovnu latinské školy v Jáchymově (40.-60. léta 16. století). Zde se dodnes zachovaly 74 svazky s řetězem a 63 svazky s neklamnými stopami po jeho existenci.(Praha 1833 časopis Krok), v níž ustálil českou odbornou terminologii
Zadní deska vazby s řetězem zvané liber catenatus (Nürnberg 90. léta 15. století). Teletina na prkénkových deskách 352 x 250 mm. Zrcadlo, členěné diagonálně se protínajícími čtyřlinkami, pokrývá střídmý routový vzor, v mezipolích z trojlinek a čtyřlinek jsou kosé kolky s gryfem. Do horní hrany zapuštěno kovové očko, k němuž jsou připojeny dva tordované články kdysi delšího řetězu (dnes zachováno jen 100 mm). Biblia latina cum postillis Nicolai de Lyra (Nürnberg, Anton Koberger 1493). Knihovna Národního muzea (Praha), sign. Nostická knihovna F 52 (snímek laskavě zapůjčil digitální fotoarchiv pražské Nadace pro dějiny kultury ve střední Evropě).
Lit.: KNEIDL, P.: Libri catenati. In: Sborník k 80. narozeninám Mirjam Bohatcové (red. A. Baďurová). Praha 1999, s. 121-147; SCHMIDT-KÜNSEMÜLLER, Fr. A.: Corpus der gotischen Lederschnitteinbände aus dem deutschen Sprachgebiet. Stuttgart 1980; STREETER, B. H.: The chained library. London 1931; STURM, H.: Die Bücherei der Lateinschule zu St. Joachimsthal. St. Joachimsthal 1929.
Autor hesla: Petr Voit.
Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha 2006.