Osmoglasnik
Z Encyklopedie knihy
Osmoglasnik (též řec. oktoich = osm písní) jedna z liturgických příruček východních církví upravující zpívané části večerních mší. Obsahuje písně rozdělené na osm hlasů, z nichž každý se zpívá týden. Písňové penzum pro osm týdnů se nazývá stolp (sloup) a během roku se zpívá šestkrát, totiž ve všední dny od pondělí po Všech svatých do soboty před nedělí masopustní a o nedělích počínaje Všemi svatými do páté neděle postní. Nejstarší tištěné doklady vyšly z tiskáren Sebalda Feiela (Kraków 1491) a hieromonacha Makarije (Cetinje? 1494).
Makarijovo vydání Osmoglasniku (Cetinje? 1494). Osmoglasnik (Cetinje?, hieromonach Makarij 1494). Fol. 2a s předmluvou. Čtvrtý řádek zdola „… Povelěniem g[ospodi]na mi Gjurgja C’rnoevikja az’ … s[vja]štenoinok Makarie roukodelisach sie. Při vseos[vja]štennom mitropolite Zetskom kyr Vavyle. V lěto 7001 [= 1493]“. Národní knihovna ČR (Praha), sign. 42 D 23.
Autor hesla: Petr Voit.
Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha 2006.